A végtelen elmélet után jöjjön egy kis gyakorlat, telepítsünk fel egy rendszert. Első alkalommal ajánlom a virtuális gépben való telepítést, és ha ott működik, akkor meg lehet próbálkozni a fizikai gépen is. Fizikai gépre telepítésnél mindenképp mentsük le a fontos dolgainkat, mert az ördög sohasem alszik.
Indítás
Több lehetőségünk is van. telepíthetünk CD/DVD-ről, vagy pendrive-ról. A CD/DVD talán egyszerűbb, mert csak letöltjük a képfájlt, kiírjuk, és arról indítjuk a gépet. Pendrive-os telepítésnél létre kell hozni a telepítőt, amire elég sok leírás van a neten mindenfelé.
Telepítőmenü
A telepítő elindítása disztribúciónként, sőt azon belül telepítési médiánként változhat.
Ha eljutottunk a telepítőig, akkor az első kérdés általában a megjelenítési nyelv, majd a billentyűzetkiosztás kiválasztása.
Partícionálás
Ez a bonyolultabb része a telepítésnek egy kezdő számára. Az alábbiakban megpróbálok tanácsot adni windows mellé és magában való telepítésre is.
Partícionálás windows mellé telepítéskor
Ebben az esetben érdemes még telepítés előtt a windows lemezkezelőjével elkészíteni a partíciókat. Windows7-8 esetén nagy valószínűséggel lesz legalább 2 elsődleges partíciónk, de elképzelhető, hogy akár 4 is van.
Általában van egy 100MB-os boot partíciója a windowsnak, valamint egy rendszerpartíció (c:\). Ezeken kívül notebookokon lehet még rendszerhelyreállító partíció is.
Tegyük fel, hogy nem csináltunk D: meghajtót, hanem van egy nagy C:
A windows valamilyen belső indíttatásból fakadóan nem hajlandó lecsökkenteni egy partíció méretét az aktuális méret felénél kisebbre. A rekurzív megoldást nem próbáltam ki (partyció lecskkent, újraindít, megint lecsökkent), helyette az Easeus Partition Managert használom ilyen esetben, ami otthoni használatra ingyenes.
Partíció lecsökkent, majd a nem formázott területre szépen létrehozzuk a logikai partíció(i)nkat.
Legalább egy "/" partícióra szükségünk lesz, 10GB már elég kell hogy legyen.
Jelenleg az egyik legvitatottabb dolog a swap partíció kérdése, amit a linux arra használ, hogy ha fogytán a memória, akkor oda pakolja ki a nem használt/régen használt programokat. Ennek a windows-os megfelelője a c:\pagefile.sys.
Az én véleményem az, hogy ha vincseszterre telepítünk, akkor legyen, méghozzá akkora amennyi memóriánk van. Úgyis többszáz GB helyünk van, és a linux ezt a partíciót használja hibernáláshoz is (a windows a c:\hiberfil.sys-t). SSD-re telepítéskor talán jobban járunk ha később swapfájlt hozunk létre, bár ha notebook és hibernálunk, akkor egyszerűbb a partíció. Vannak akik azon a véleményen vannak, hogy manapság a végtelen memóriák korában már fölösleges.
Első rendszernek véleményem szeint ennyi elég, nem kell tovább darabolni a diszket.
Amikor még párhuzamosan volt két rendszerem, akkor én csináltam egy külön adat partíciót is, ami NTFS fájlrendszerrel működött, és így windowsból és linuxból is el tudtam érni.
Ha létrehoztuk a két partíciót, akkor figyeljünk, nehogy a linux telepítésekor rossz partíciókat válasszunk ki.
Partícionálás csak linuxhoz
Ha nincs a gépen windows, vagy száműzni akarjuk, akkor legyen legalább 3 partíciónk:
- swap annyi, amennyi memóriánk van
- 10-20GB root (/) fájlrendszer
- a maradék /home
Egy otthoni gép esetén a többit nem szükséges külön partícionálni, az inkább csak biztonsági megfontolásokból lehet szükséges.
A telepítés indítása, és további beállítások
A partícionálás befejezése után már csak pár dolog beállítása van hátra. Rendszeridő. időzóna, felhasználó és jelszava, és azt hiszem ennyi. A rendszeridő windows mellép pakolt linux esetén trükkös, már nem emlékszem, hogy melyik opciót kell választani (nekem is volt olyan, amikor mind a 2 állítgatta a rendszerórát, és állandóan elmászott). Na közben utánanéztem, és elméletileg azt az opciót kell választani, hogy a rendszeróra nem UTC-re van állítva.
Telepítés befejezése és az új rendszer elindítása
Ha minden jól ment, akkor a telepítő a végén kiköpi a CD-t, vagy kéeri, hogy vegyük ki a telepítési médiát, majd indítsuk újra a gépet.Újraindítás után az úgynevezett GRUB rendszerbetöltő fogad bennünket, ahol választhatunk, hogy mit szeretnénk indítani. Ha minden jól ment, akkor szépen elidul a friss linux rendszerünk, öröm és boldogság, ennyi.