Na akkor folytassuk. Az előzőek alapján többé kevésbé sikerült leszűkíteni, hogy melyik linux lenne jó. Akkor próbáljuk is ki.
Első körben én javaslom a virtuális gépen való futtatást LiveCD verzióval (ehhez nem kell háttértárat sem rakni a virtgép alá). LiveCD/telepítő letölt (sok helyen ugyanaz a kettő), virtuális gépbe felcsatol, elindít, kipróbál. Így működés közben is meg tudod nézni, melyik disztribúció mit tud, mennyire csillog, megtalálsz-e mindent viszonylag fájdalommentesen.
Ha nagyjából belőtted, melyik tetszik leginkább, akkor jöhet a fizikai gép LiveCD-ről való indítása. Ez azért lényeges, hogy lásd, elindul-e a rendszer a gépeden, és megtalál-e minden hardvert.
Ha ez is megvolt, és úgy gondolod, hogy jó lesz, és működik, akkor jöhet a telepítés. Azt javaslom, először ezt is virtuális gépen csináld, hogy lásd a lépéseket. Ha valamit nem értesz, akkor érdemes egy tapasztalt ismerőst megkérdezni. Ha ez megvan, és nem történt semmi probléma, akkor jöhet a fizikai gépre való telepítés (USB-ről, CD-ről, DVD-ről, te választod). Ha egyetlen gép, akkor mindenképp hagyd meg a korábbi rendszeredet.
Hogy megértsd miért javaslom a fentieket, elmesélem az én történetemet. Asztali gép sok-sok évvel ezelőtt. Barát segítségével felküzdöttünk egy Gentoo linuxot ("informatikus vagyok, úgyis menni fog" alapon). Egy pár napig-hétig használtam, aztán amikor nem volt valamilyen progi, és nem értem el ismerősömet, kényelmesebb volt visszatérni Windowsba. Pár hét után eljutottam oda, hogy megint csak windowst használtam. Eltelt pár év, megvettem az első notebookomat, amihez csak freedost adtak. Volt fél napom összepakolni, és eljutni táborba, ahova megígértem, hogy viszem a gépet, és arról megy majd a zene, ergo kellett egy gyorsan felhúzható működő rendszer. XP feltelepít, nincs hang. Drivereket vadászni meg nem volt időm, úgyhogy Ubuntu cd bele, elindít, van hang, van médialejátszó, király! Feltelepítettem, zenéket áttoltam rá, aztán irány a tábor. Az ezutáni időszak picit kaotikus, de ha jól emlékszem, akkor az asztali volt a windows gép, a noti pedig linux maradt magában, hogy rákényszerítsem magam a linux használatára. Itt voltak összevissza dolgok, az először telepített ubuntut (talán 9.04) sikeresen hazavágtam pár hét után. A következő telepítéseknél valami mindig félresikerült (hol videókártya, hol más gondok voltak). Ismerős javaslatára jött egy rövid Debianos időszak. Ezután megint következett egy kis Ubuntu, majd amikor előkerült a Unity, akkor elkezdtem körbenézni a világban, hogy mi van még, mert azt tuti nem. Használtam egy darabig ArchLinuxot, Xubuntut, Lubuntut, Fedorát, megpróbálkoztam a Unity-s Ubuntuval ismét, sőt amikor előkerült a windows7, akkor az ment fel a notebookra, és az asztaliból lett kisérletezgetős gép. Felkerült rá egymás mellé egyOpenSUSE, egy Fedora, és egy Gentoo. 2011-ben vettem egy új notebookot Windows7-tel. Na uccu neki, partíció átméretez, ubuntu szerver verzió fel, és talán XFCE volt először, utána LXDE, OpenBox, meg ki tudja még mi. Egy darabig keresgéltem, aztán belefutottam a Cinnamonba, ami akkoriban egy új asztali környezet volt, és annyira bejött, hogy elég sokáig maradt is. Voltak kisebb gondjai (pl: billentyűzettel a menü bal szélén levő ikonokat nem lehet elérni), de sokáig elnéztem neki, mert ez állt legközelebb ahhoz, amit szerettem volna. A Windows maradt, egyrészt mert adták hozzá, másrészt játék miatt, harmadrészt azért, mert rendszerüzemeltető és desktop-support munkakörben dolgozom, és időnként kell tesztelni pár dolgot win alól is.
Egy idő után beleuntam, hogy lassan indul a windows, uccu neki gépen levő helyreállító elindít, windows újratelepít. Ez persze hazavágta a rendszerbetöltőt, úgyhogy megint nem volt egy darabig linux. egyszer helyreállítottam, aztán az egyik windows frissítés megint felülírta. Ekkor lett elegem a dologból, és telepítettem windows alá egy virtuális gépen linuxot. Ennek több előnye is van. Egrészt nem kell újraindítgatni a gépet a két rendszerhez, a windows is boldog, mert ő az alap rendszer, a linux meg nem eszik olyan vérmesen sokat, hogy megakadjon. Jelenleg is ez a felállás van, nem tökéletes, de működik.
A fordított verzióval több gond is van. Egyrészt a géphez adott windows licensz nem használható virtuális gépben, másrészt a játékok még mindig windows-t igényelnek a seggük alá, és a natív jobb, mint a wine-os.
No comments:
Post a Comment