Miért?
Ez az a kérdés, amiről sokat nem kell írni, mert valószínűleg már megvan a válaszod. Érdekel, muszáj, satöbbi.Kinek?
Na itt már kezd bonyolódni a helyzet. Egyrészt a felhasználó is meghatározó szereplő, másrészt a használt programok is korlátozzák a dolgot. Jelenleg eléggé behatárolja a váltást a használt programok területe.- Ha játékos vagy, akkor valószínűleg jobban jársz, ha maradsz Windowson. Egyrészt a játékok nagy része nem jön ki linuxra, (bár ez mostanában változik,) másrészt teljesítményben is egyenlőre inkább a Windows platform a hatékonyabb játékok terén, harmadrészt linuxon nagyobb valószínűségel futsz bele valamilyen problémába.
- Ha olyan programot használsz, ami csak Windowson fut (munkához való tervezőprogram, videovágó stb-stb.), akkor ismét jobban jársz, ha nem váltasz. Létezik pár megoldás, ami lehetővé teszi hogy ezek a programok linuxon is fussanak, de macerás, és nem is biztos, hogy működik.
- Ha átlagos felhasználó vagy, aki filmeket néz, zenét hallgat, netezik, stb, akkor viszont nem kerülsz hátrányba a váltással.
Milyen linuxot?
És itt kezd bonyolódni a helyzet, ami miatt sok ember feladja a váltást. A linux világában iszonyatosan sok az úgynevezett disztribúciók száma. Ezeknek nagy része hasonló, de mindegyik más egy kicsit. Van amelyiket általános használatra tervezték, van amit biztonságtechnikához, van amit régi gépekre, vagy éppen multimédiához, vagy oktatáshoz.Ezek közül nem könnyű választani, még egy haladó felhasználónak sem, nemhogy egy kezdőnek.
A következőkben megpróbálok ebben segíteni pár alapfogalommal, és személyes véleménnyel, tanáccsal.
No comments:
Post a Comment