- Debian:
az egyik legrégebbi disztribúció, amelyre rengeteg másik épül. Legfontosabb jellemzője a stabilitás, ami miatt leginkább szerver környezetben elterjedt. Nagyjából 2 évente frissül, és átlagosan a megjelenés előtt 7 hónappal "fagyasztják" be a programverziókat, vagyis onnantól csak biztonsági problémákkal foglalkoznak, hiába jön ki frissebb verzió. Leginkább a konfigurálni kell, és onnantól működik kategóriájú rendszer. - Ubuntu és variánsai:
A Debianból leszármaztatott disztribúció, elsődlegesen otthoni felhasználásra. Felhasználóbarát, majdnem mindent meg lehet oldani grafikus felületen. Fontosabb variánsok: Ubuntu (Unity), Kubuntu (KDE), Xubuntu (XFCE), Lubuntu (LXDE).
Fél évente jelenik meg friss verziója (április, október), a verziószámozás év.hónap formátumú. Feltelepíted és használod típusú rendszer. - Linux Mint: két eltérő verziója van, az egyik ág az Ubuntura épülő, a másik közvetlenül Debianra épül. Felhasználóbarát, telepítsd és használd típusú rendszer.
- Slackware:
Szintén egy régi rendszer, kevéssé felhasználóbarát, így nem is nagyon elterjedt. Őszintén megmondva, nem sok tapasztalatom van vele. - openSUSE:
bár a Slackwareből származik, de mára a két rendszernek alig van köze egymáshoz. Az openSUSE szintén egy felhasználóbarát rendszer. 8 havonta adnak ki új verziót. Próbáltam, de nekem az alapértelmezett KDE felület túlzottan "csillogós" volt, valamint a csomagkezelőjét sem kedveltem meg. - SUSE Linux Enterprise Server (SLES):
A SUSE Linux nagyvállalati szerver verziója, ingyenesen nem elérhető. - Arch Linux:
Elérkeztünk az első trükkös disztribúcióhoz, ugyanis az Arch-nak nincs verziója. Ez egy úgynevezett "rolling distribution", ami azt jelenti, hogy a csomagfrissítések folyamatosan érkeznek hozzá, és nem megadott időközönként. Alapvetően parancssori konfigurálós rendszer, inkább középhaladóknak és haladóknak való. - Red Hat, Red Hat Enterprise Linux (RHEL):
Nagyvállalati linux disztribúció, ingyenesen nem elérhető. - Fedora Core, Fedora:
A Red Hat másik leszármazottja, felhasználóbarát, széles körben elterjedt disztribúció. Nagyjából 6 havonta adnak ki új verziót belőle. - CentOS:
A RHEL "ingyenes verziója". Ez annyit jelent, hogy a RHEL forrásából fordítják a csomagokat minimális különbségekkel. Ennek köszönhetően stabil, jól használható rendszer. Közepesen felhasználóbarát. - Mandrake,Mageia Linux:
A Red Hatból származó ingyenes rendszer, szintén nincs sok tapasztalatom vele. - PCLinuxOS:
A Mandrake-ből leszármazott linux, szintén ajánlható kezdőknek, sok tapasztalatom nincs vele. - Gentoo Linux: az Arch-hoz hasonlóan "rolling distribution", vagyis nincsenek verziói. Csak haladóknak, parancssori telepítővel.
Ki szeretnéd próbálni a linuxot, de nem tudod hogyan indulj neki? -Megpróbálok segíteni, hogy kicsit könnyebb legyen.
Monday, 29 July 2013
Miből választhatok?
Az előzőekben megpróbáltam összefoglalni a lényeges alapfogalmakat, és hogy kinek érdemes linuxra váltania. Most hogy már van fogalmunk pár alap dologról, jöhet a nagy kérdés, hogy melyiket?
Labels:
linux
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment